Neformalno obrazovanje u edukacijskom centru "Životna škola" obuhvaća obrazovne
aktivnosti koje su uspostavljene izvan formalnog obrazovnog sustava. Prilagođeno je
potrebama i interesima korisnika u svrhu usvajanja niza ivotnih vjetina, vrlina, specifičnih znanja,
te upoznavanja s vrednotama i ciljevima demokratskog i civilnog drutva. Razvijenost i
raznolikost programa neformalnog obrazovanja odraz je razvijenosti drutva u cjelini.
Neformalno obrazovanje iznimno je vano za suvremeni koncept cjeloivotnog učenja, tj. u
okviru opredjeljenja za "drutvo koje uči". Ono se javlja kao odgovor na nove zahtjeve koji se
ne svode samo na stjecanje znanja, nego i na postizanje i razvoj vrlina i vjetina u promijenjenim
okolnostima suvremenog drutva i trita rada.
Program neformalnog obrazovanja Životne škole posebno je prihvatljiv jer se
ne doivljava kao nametnut i obvezatan. On je dizajniran za pojedince s prirodnom željom za učenjem. Korisnici doivljavaju afirmaciju i uspjeh
jer u prvi plan dolaze njihovi interesi i sposobnosti.
Obiljeje razvijenog demokratskog drutva jest da ravnopravno uvažava vještine i znanje stečene neformalnim obrazovanjem. Stoga, to drutvo bude otvorenije, inovativnije i manje ovisno o dravi, to će se neformalno
obrazovanje Životne škole vie razvijati,
te će ga poslodavci sve vie prihvaćati.
Osim formalnog i neformalnog obrazovanja, u konceptu cjeloivotnog učenja od iznimne je
vanosti i samoobrazovanje, tj. proces u kojem pojedinac stječe stavove, vrijednosti,
vjetine i znanja kroz svakodnevno iskustvo (u okviru obitelji, prijatelja, grupa vrnjaka,
medija i drugih činitelja u osobnom i drutvenom okruju). Životna škola ima za cilj izrazito poticati taj vid obrazovanja na način da kroz svoj program neformalnog obrazovanja ukazuje na golem značaj i resurse samoobrazovanja.
Program je osmislio umjetničko-pedagoški tim Talidari. Temelji se na suvremenim otkrićima znanosti, univerzalnim zakonima, zajedničkim principima svih većih religija svijeta i intuitivnim uvidima autora, a koristi multimedijalnu umjetnost kao sredstvo inspiracije korisnika.
Program ne pruža nikakva učenja, jer pomaže ostvariti uspjeh i sreću ne pomoću znanja, već pomoću vrlina, koje su nam urođene pa ih ne treba naučiti nego aktivirati i kultivirati.
Put do blagostanja popločan je vrlinama.
Sve što doživljavamo u vanjskome svijetu odraz je našeg unutarnjeg svijeta - karakter određuje sudbinu. Prema tome, principijelno je izgraditi karakterne osobine tako da budu u skladu s vlastitim željama, ali i svrhom života. Premisa e-programa Životne škole je da moralno usklađivanje s univerzalnim zakonitostima koje vladaju u prirodi donosi blagostanje.
Reprogramiranje svijesti - za ostvarenje trajne sreće i uspjeha potrebno je osloboditi se svih ograničavajućih i štetnih 'programa' po kojima funkcioniramo. Pod tim mislimo na obrasce razmišljanja, okvire, uvjerenja, predrasude, predodžbe, loše navike i slično. Prema tome, ako želimo ostvariti životne ciljeve i blagostanje, trebamo se bolje (re)programirati.
Ciljevi programa
Cilj je programa asistirati zainteresiranima u postizanju uspjeha i sreće na svim razinama - u reprogramiranju, tj. oslobađanju od nepodobnih podsvjesnih 'programa' (koji se očituju kao mane, slabosti, poroci i nedostaci) uz pomoć vrlina te ponuditi alate za dostup nadsvijesti koja ima sve odgovore i rješenja. Dakle, za postizanje uspjeha i sreće ovaj program ima za cilj pomoći svima u sljedećem: kalibriranju svijesti, energetskoj (mentalnoj, emocionalnoj i tjelesnoj) detoksikaciji i moralnom preporodu, a sve će to znatno utjecati na kvalitetu života.
|